Terug naar Heem-natuur

Heem-natuurgroep verslagen

Verslag wandeling Elderbroek, Schijndel 15 december 2024,

Aanwezig: 15 personen

Afgemeld:  5 personen

Woord van welkom door Jos van Aarle.

Hij vertelde in het kort over het ontstaan van dit gebied en de ontginningen door de eeuwen. Over het ontstaan van de boerderijen met het achterhuis naar de weg.(hetgeen vroeger maar een karpad was)

Het Elderbroek is een bosgebied ten westen van Schijndel. Het is vernoemd naar de nabijgelegen buurtschap Elde.

Het bestaat uit een broekgebied waarop, na ontginning, populieren op rabatten werden aangeplant. Ook eiken werden geplant om hout te telen, want dat was vroeger nodig om te bouwen. Het gebied en de omgeving ervan zijn groeiplaatsen van slanke sleutelbloem en gulden boterbloem. Vogels die in het gebied voorkomen zijn havikhoutsniptjiftjaffluiter en grote lijster. Ook kan je sporen vinden van reeën.

We hebben oa gezien de buizerd, koolmees en een torenvalk op zoek naar prooi en die bleef prachtig stilhangen in de lucht. Een vogelnestje van een zanglijster en hoe die het mooi glad maakt met modder aan de binnenkant. Ook enkele paddenstoelen zoals oa oranje trilzwam en meniezwam.

Bert legde uit dat ARK hier grond heeft aangekocht en nog meerdere percelen zal kopen om het Elderbroek natuurgebied aaneensluitend te maken. In een van die percelen zijn verlagingen gegraven en sloten gedempt om het water in het gebied te behouden.

Ondanks de nattigheid, was het met normale schoenen goed te doen om zonder natte voeten door het gebied te wandelen.

Een mooi bosrijk gebied, welke een wandeling waard is, zeker in het voorjaar.

Verslag Winterwandeling Drielandenpunt Rooi/Veghel/Schijndel, 16 februari 2025

Aanwezig: 29 deelnemers

De start bij de voormalige Coeveringse molen gaf meteen aan dat het een bijzonder gebied is. Jos gaf een goed beeld waarom de molen hier stond en hoe belangrijk die voor de omgeving was, ook het verhaal van het molen-ijzer en de connectie met familiewapens was voor velen onbekend. Leuk te vermelden dat veel van onze bezoekers, ondanks dat iedereen uit de omgeving kwam hier nog niet eerder een bezoek gebracht hadden.

Het is een mooi kort rondje van ongeveer 4 kilometer met veel afwisseling in zowel reliëf in het gebied door de zandduinen, maar ook een poeltje, wat houwallen en een mooie doorkijk naar Veghel maakt deze wandeling zeer vermakelijk.

Ook cultuurhistorisch is dit een gebied waar in de 2de wereldoorlog hard gevochten is en in deze van groot historische waarde voor de bevrijding van Nederland, maar ook het niet geheel succesvol zijn van operatie Market garden. Dat heeft Jos ook zeer goed geduid.

Ondanks het gure weer was de opkomst zeer goed met 29 deelnemers, inclusief de leden van de natuurgroep. En het is een wandeling die juist nu het overal zo nat is een echte aanrader. Nergens hebben we door water of modder hoeven lopen. Daarvoor dus vooral de complimenten aan Jos die de wandeling heeft uitgezet.